Anlaşmalı Boşanma Ücretleri

Her dava açılırken ödenen masraf ve harçlar gibi anlaşmalı boşanma davası da açılırken belli başlı yatırılması gereken bir değer bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanma protokolü ve dilekçesinin düzenlenmesi sonrasında davanın açılacağı mahkemenin veznesine başvuru ve peşin harç yatırılacaktır. Ayrıca mahkemenin yapacağı posta giderleri adına da gider avansı yatırılmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Sürecinin Masrafı (Maliyeti) Ne Kadardır?

Anlaşmalı boşanma davasının İstanbul’da veya herhangi bir şehirde açılması ücret konusunu da etkilemeyecektir. Anlaşmalı boşanma davası adına her yıl belirlenen Yargı Harçları Tarifesinde geçerli olan başvuru ve peşin harç yatırılmalı, ayrıca mahkemenin tebligat işlemlerini içeren posta masrafları da gider avansı olarak yatırılmalıdır. Harç miktarları her yıl değiştiğinden kesin bir miktar verilemeyecektir.

Anlaşmalı Boşanma ve Çekişmeli Arasında Dava Ücreti Farklı Mıdır?

Her iki dava farklı olup süreç ve masraf olarak da değişkenlik göstermektedir. Anlaşmalı boşanma tek celsede sona ererken çekişmeli boşanma davası en az 2-3 duruşma sürmektedir. Hem yapılacak tebligat masrafları hem de delillerin toplanılması bakımından ödenecek yargılama giderleri bakımından çekişmeli boşanma davasının masrafı daha fazla olabilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenmektedir. Avukat, belirlenen tarife ücreti altında olmamak kaydıyla dosyanın bulunduğu il veya ilçeye ve masrafa göre bir değer belirleyecektir. 2021 yılında çıkarılan tarifeye göre anlaşmalı boşanmalarda asgari boşanma avukatı ücret değeri 4.080 TL’dir.

Anlaşmalı Boşanmada Karşı Vekalet Ücretini Kim Öder?

Karşı vekalet ücreti, protokol maddesinde vekilin talebi var ise ayrıca belirtilerek düzenlenmektedir. Karşı vekalet ücreti, kendisini vekil ile temsil ettiren kişinin avukatına ödenmektedir. Asgari ücret tarifesinde belirtilen miktar olan karşı vekalet ücreti, protokol maddesinde belirtilir ise mahkeme tarafından hükümde ayrıca belirtilecek ve akabinde karşı taraf vekalet ücretini avukata ödeyecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Mal Paylaşımı Yapılırsa Avukatlık Ücreti Değişir mi, Ek Ücret Alır mı?

Avukatlık ücretinde, müvekkilinin dava sonucunda belli bir değer kazanımının oluşması halinde mal değerinin belli bir yüzdesinin avukata ödenmesi yönünde kararlaştırılmaktadır. Ayrıca ek ücret almayacaktır fakat; avukat, %25’i aşmama koşuluyla müvekkilinin dava sonucunda elde ettiği değerden pay alabilecektir. Ancak bu değer üzerinden sadece vekalet ücreti olarak kararlaştırılamaz, değer kazanımı ayrıca talep edilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Yargılama Giderini Kim Öder?

Dava açılırken yargılama giderleri davacı tarafından karşılanmaktadır. Dava sonucunda davacının davayı kazanması halinde yargılama giderleri davalı tarafından ödenmesi yönünde karar verilecektir. Anlaşmalı boşanmalarda ise yargılama giderlerine ilişkin taraflar anlaşarak davacının ödemesi veya davalının ödenmesi yönünde protokolde düzenlemede bulunabilirler. Tarafların kararı doğrultusunda mahkeme, yargılama giderlerinin kim tarafından ödeneceği yönünde kararını verecektir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ